Przeskocz do treści

Szczegółowy program zajęć w projekcie „Rozwijamy swoje pasje”

Poniżej zamieszczamy szczegóły naszego pomysłu. Chcemy, aby zajęcia dały uczestnikom konkretne umiejętności oraz wiedzę, którą od razu będą mogli wykorzystać w szkole i poza nią.

Informacje ogólne i zasady

▪    Nauka podstaw programowania realizowana będzie na platformie Scratch, według wskazówek i metodologii opracowanej na Uniwersytecie Harvarda. Uczestnicy otrzymają podręcznik oraz dostęp do cyfrowych zasobów edukacyjnych.

▪    Nauka tworzenia stron internetowych oparta zostanie o podstawy języka HTML 5 i CSS 3. Uczestnicy dowiedzą się również jak implementować skrypty Java.

▪    Nauka podstaw tworzenia multimediów oparta zostanie o darmowe i legalne oprogramowanie.

PROGRAM ZAJĘĆ

M1. Zacznijmy programować

Dowiesz się, jak wprawić maszynę w ruch. Zobaczysz, że kontrolowanie komputera poprzez własne programy to wielka frajda. Trzeba tylko mieć pomysł oraz włożyć trochę pracy. Używanie komputera powinno być kreatywne i takie się za chwilę stanie.

M2. Eksploruj: zobacz, jak się buduje programy

Zanim zaczniemy wprawiać maszynę w ruch, poznajmy jej możliwości. Dowiesz się, z czego można zbudować własny program. Zobaczysz, że nawet najbardziej skomplikowane wytwory programisty, da się rozłożyć na proste elementy, aby poznać jego pomysł, który czasami zwany jest algorytmem.

M3. Zaprogramuj i włącz. Maszyna rusza…

Łącząc kilka elementów, drobnych części można uzyskać niesamowity efekt. Efektem jest ruch i interaktywna animacja. Każdy, niemal najmniejszy aspekt ruchu będziemy kontrolować sami, naszym programem. To lepsze niż Power Point a przy tym znacznie efektowniejsze. Mało tego, nasz program może zamienić się w kompletną opowieść. Żywą i ciekawą opowieść, w której wszystko może się zmienić. W końcu to program komputerowy a nie książka.

M4. Zagraj!

Na komputerze grał każdy. Przynajmniej raz. To frajda w czystej postaci. Lepsze od niej jest tylko stworzenie własnej gry. Dowiesz się jakie obowiązują tu zasady. Zobaczysz, że napisanie prostej gry nie jest trudne. Potrzebna jest opowieść, ale to już wiesz, bo dowiedziałeś się tego wcześniej. Można więc zacząć grać.

M5. Tworzenie stron internetowych

Kiedy już dowiedzieliśmy się prawie wszystkiego, co pozwoli nam pisać programy komputerowe, napiszmy jeszcze stronę internetową. Dzięki niej świat nas zobaczy, potrzebujemy przestrzeni, w której zamieścimy swoje dzieła. Podstawy tworzenia serwisów internetowych pozwolą zacząć. Dowiesz się jak programować strony tradycyjne i mobilne. Zobaczysz jak ważne są wyszukiwarki i media społecznościowe. W końcu zależy nam na tym, aby jak najwięcej osób ujrzało to, co zrobiliśmy.

M6. Tajniki fotografii dla niewtajemniczonych

Poznaj to, co jest ważne dla fotografa, czyli podstawowe tajniki warsztatu. Dowiesz się, co jest istotne dla każdego zdjęcia. Nauczysz się oceniać możliwości aparatów cyfrowych dzięki znajomości kluczowych parametrów technicznych. Zrozumiesz, że sprytna aplikacja przetwarzająca zdjęcia to ostatecznie za mało, ale nie potrzeba drogiego Photoshopa, aby stworzyć unikalny projekt graficzny. Liczy się pomysłowość oraz zbiór narzędzi, które pozwolą urzeczywistnić Twoją ideę. Dowiesz się, jakie są podstawy cyfrowej obróbki obrazu oraz zasady przygotowywania prac do publikacji. Mało tego, poznasz darmowe oprogramowanie, które niekiedy ma większe możliwości niż drogi, komercyjny program.

M7. Nagrywanie wideo – czyli jak zostać Youtuberem

Telewizja, YouTube, Facebook…. Wszyscy chcą być słynni. Zanim jednak to nastąpi, trzeba poświęcić trochę czasu na opracowanie scenariusza filmu czy programu telewizyjnego. Dowiesz się, dlaczego warto to robić.

Kiedy nasza opowieść nabierze kształtów, dowiesz się jak zmontować film oraz audycję radiową. Poznasz tajniki nagrywania dźwięku oraz montażu wielu ujęć, z wielu kamer w spójny film. Nie zastąpimy tutaj szkoły filmowej, ale dzięki temu będziesz mógł zacząć swoją przygodę ze srebrnym ekranem.

M8. Opublikuj swoje dzieło  w Internecie

Kiedy wszystko jest już gotowe trzeba to pokazać innym. Dowiesz się jak zrobić to za darmo. Poznasz zasady, dzięki którym Twoje prace – programy, zdjęcia, filmy – trafią do innych oraz jak na nich legalnie zarabiać. Zrozumiesz też, że wszystko można pokazać, ale nie wszystko wypada.

Jeśli Ci się podoba…
Zgłoś udział!

Zgłoś udział!

A może chciałbyś coś dodać? Masz swój pomysł, tylko nie wiesz jak to zrobić? Powiedz nam o tym, pozwoli to jeszcze bardziej wzbogacić powyższy program. 

 

%d blogerów lubi to: